Posts

Showing posts from September, 2025

Severní stezka 48 - do Třince na vláček

Image
Chatka pod Javorovým - Třinec, 6 km Spali jsme v útulné chatce pod Javorovým a hned vedle se pasou ovečky. V noci pršelo, ráno slabě mrholí a nás čeká posledních 6 km zářijové etapy, po pěšině podél říčky Tyrky a pak listnatým lesem. Za lesem začíná město Třinec, kolem řadových domků a sídlištěm procházíme na náměstí. Tam je otevřený obchůdek s psími pamlsky. A po zasloužené odměně je to už jen pár kroků na zastávku Třinec - centrum, odkud nás rychlík EC Ostravan doveze až do Prahy. Dnešní trasa 6 km: Celkem jsme za 2 týdny (i s odbočkami) ušli 235 km. A přes 7 km převýšení! Bylo to hlavně druhý týden v Beskydech hodně náročné, ale nádherné putování. A Loky si za sportovní výkon na hranici sil zaslouží velký respekt! Pokračování možná už na jaře směr trojmezí Česko - Polsko - Slovensko 😉

Severní stezka 47 - Javorový

Image
Morávka - chatka pod Javorovým, 18 km Kemp v Morávce byl úplně špičkový. Ráno ještě koupačka v bazénu, pak zastávka na poště a vzhůru na hřeben. Čeká nás poslední horský úsek zářijového putování po Beskydech. Za námi je v plné kráse Lysá hora. Dokopec, kamenitý ale na beskydské poměry ještě celkem mírný, stoupá na hřeben k turistické chatě Kotař (850 m n m). Tam už mají otevřeno a mají tu dobré kafíčko i párek v rohlíku. Moc fajn občerstvovací místo. Hřebenová cesta je většinou bez ostrých kamínků a vede kolem studánky s pomníčkem protifašistických bojovníků. Z široké lesní cesty se občas otevře výhled na Ostravsko a do Polska. Na vrchol Ropice nešplháme, obcházíme ho po žluté po vrstevnici a je to dobrá volba - příjemná lesní pěšinka. Ta vede do sedla, odkud je to kamenitý stoupák (ale celkem krátký) nahoru na Javorový (1032 m) Zasloužená vrcholová prémie - věneček ;-) Teď už to bude skopce. Dolů na vyhlídku, kde vidíme v dálce na jedné straně modravý hřeben Jeseníků (tam jsme šlapali...

Severní stezka 46 - Lysá hora

Image
Ostravice - Morávka, 19 km Celou noc pršelo a kopce nad námi se ukrývají v mraku. My jsme si pochutnali na vydatné snídani, mezitím déšť ustal a zkusíme se vydrápat na nejvyšší horu Beskyd. Nejprve vrstevnicovou pěšinou a pak po žluté. Loky tady v lese něco větří a moc se mu nahoru nechce .. a vyrůstají tu první pýchavky. Výstup po žluté je jako velké schody - střídají se rovinky a prudké krpály. Ve výšce 850 m pod Čuplem jsme vstoupili do mraku. V husté mlze překonáme výšku 1000 m a u rozcestí Kobylanka přechází bukový les ve smrkový. Věnečky že včerejška se dneska jako motivace velmi hodí. Jak pomalu v husté mlze stoupáme stále výš, přecházejí vysoké smrky v malé smrčky. A tady Loky najednou zařadí  vysokou rychlost - jako by věděl, že vrchol je blízko. A skutečně je tomu tak. Turistů je na vrcholu jen pár sportovců. Ale horská chata Emil Zátopek má otevřeno a mají výborný horký čaj a hovězí guláš, o který jsme se s Lokym podělili na venkovní terase. Výškový bod Lysá hora, 1324 m n m...