Severní stezka 49 - Čtvrtá etapa začíná!
Třinec - Velký Šošov, 19 km
Na hranici pod starými duby stojí kříž a socha panny Marie - čas zastavit se a vydechnout, před námi je první ostrý beskydský krpál na vrch Vružná (571 m). Hřebenovka tu vede přímo po hranici, podél plotu daňčí obory.
Žízeň je veliká a Loky na vrcholku hltá vodu z flašky plnými doušky. Zásoby už nám skoro došly, ale blíží se záchrana - vydatný pramen a studánka Na Ostrém vrchu.
Poslední květnový den jsme s Lokym už v 5:50 nasedli v Praze do pendolina, které jelo načas a dovezlo nás až do Ostravy. Z Ostravy už to bylo kousek CityElefantem do Třince na zastávku Třinec-centrum. Přesně tady jsme v září ukončili 3. etapu putování kolem Česka a dneska začínáme čtvrtou etapu!
Hned za zastávkou je obchod Petcenter - takže dokoupit do zásoby svačiny a vrcholové prémie, a pak už šlapeme po mostě přes řeku Olši a prvním dokopcem vzhůru!
Z prvního vršku vidíme pod sebou Třinec a za ním vrchol Javorový, ze kterého jsme v září sebíhali dolů. A za nemocnicí opouštíme město a vstupujeme do lesa.
V lese je ze včerejška nádherně zalito, buky i lípy zhluboka dýchají, procházíme podél vlhké louky a vše je sytě zelené.
Střídavě širokou cestou a kamenitými pěšinami je to pozvolné stoupání vzhůru k česko-polské hranici.
Většina turistů už vrchol opustila, česká chata je zavřená ale je tu útulná polská koliba kde mají české pivo Staropramen a polskou polévku Žurek.
Před námi je ještě 5 km po hřebeni. K rozhledně na vrcholu Velká Čantoryje (995 m), ostře dolů do Beskydského sedla (684 m) a za ním opět vzhůru na Šošov (800 m). Únava po dlouhém dni je znát, děláme dlouhé přestávky.






















Comments
Post a Comment