Stezka Českem 61 - hřebenovka Bílých Karpat
Svatý Štěpán - Starý Hrozenkov, 25 km
Tady je útulný byteček ve Svatém Štěpáně, kde jsme bydleli. Mě se spalo výborně, ale nevím jak Lokymu, který venku cítil koně a dva velké psy ..
Šplháme vzhůru neznačenými zarostlými lesními pěšinami (jejich zákres v mapy.com vůbec neodpovídá stavu v terénu ;-)
Potkáváme také stezkařku, která jde opačným směrem. A radí nám, ať určitě po 10 km odbočíme na odpočívadlo u Hajtmanů, že tam mají výborný domácí chleba se škvarky. Ale 10 km je ještě hodně daleko ;-)
Další zastávku děláme na Peňažné (místo setkávání čechů a slováků) a pak doplňujeme vodu ve studánce Na Koncích.
Seběhneme dolů a stezkařka kterou jsme potkali před deseti kilometry si nevymýšlela, z domečku se line vůně čerstvého chleba a škvarků. Je tu možné i přespat ve stanu a vedle se pasou koně. Je tu i docela dost hostů čechů i slováků, kteří si sem udělali procházku ze Žítkové. Dáváme si tu dlouhou odpolední pauzu a pak pokračujeme cestičkou ve svahu do Žítkové. Můj baťoh je těžší o velký pecen chleba.
Zdravíme se tu s partou čtyř známých stezkařů. Ti mají v Žítkové nocleh, já a Loky ještě seběhneme dolů do údolí do Starého Hrozenkova.
Tady je útulný byteček ve Svatém Štěpáně, kde jsme bydleli. Mě se spalo výborně, ale nevím jak Lokymu, který venku cítil koně a dva velké psy ..
Čeká nás dneska hodně dlouhý úsek a tak vyrážíme už před sedmou ráno. Hned na začátku je před námi skoro 500 metrů dokopec z údolí až na hřeben.
Šplháme vzhůru neznačenými zarostlými lesními pěšinami (jejich zákres v mapy.com vůbec neodpovídá stavu v terénu ;-)
Na vrcholku je rozcestník a obrázek svatého Václava. A všude kolem hluboký les.
Čeká nás dnes ještě dlouhá cesta po hřebeni přímo po československé hranici. Z hřebene se občas otevře výhled na Slovensko na Strážovské vrchy a Povážský Inovec. Loky je dneska hodně unavený a tak děláme časté přestávky.Potkáváme také stezkařku, která jde opačným směrem. A radí nám, ať určitě po 10 km odbočíme na odpočívadlo u Hajtmanů, že tam mají výborný domácí chleba se škvarky. Ale 10 km je ještě hodně daleko ;-)
Další zastávku děláme na Peňažné (místo setkávání čechů a slováků) a pak doplňujeme vodu ve studánce Na Koncích.
Mobil už mám skoro vybitý, ale to nejdůležitější - vodu - máme a červená značka je značená spolehlivě. Ještě před vybitím stihnu v mapě zkontrolovat trasu a jak i s odbočkou k občerstvení dnešní dlouhý úsek trošku zkrátit - od odpočívadla seběhneme do Starého Hrozenkova na bus, který nás doveze nahoru na Kopánky kde máme ubytování. A zbytek dnešního úseku si necháme na zítra.
Červená značka vede dál rozlehlými lesy, úzkými pěšinami k prameni Olšavy a pak dlouhou, širokou, rovnou a kamenitou lesní cestou která vypadá jako by neměla konec. A pak se objeví odbočka s šipkou "odpočívadlo u Hajtmanů 1,5 km".
Seběhneme dolů a stezkařka kterou jsme potkali před deseti kilometry si nevymýšlela, z domečku se line vůně čerstvého chleba a škvarků. Je tu možné i přespat ve stanu a vedle se pasou koně. Je tu i docela dost hostů čechů i slováků, kteří si sem udělali procházku ze Žítkové. Dáváme si tu dlouhou odpolední pauzu a pak pokračujeme cestičkou ve svahu do Žítkové. Můj baťoh je těžší o velký pecen chleba.
Hned vedle cesty nás překvapí dva dlouzí, do sebe propletení hadi (asi pářící se užovky).
Vystoupali jsme do vesnice Žítková, známé z románu Kateřiny Tučkové "Žítkovské Bohyně".
Zdravíme se tu s partou čtyř známých stezkařů. Ti mají v Žítkové nocleh, já a Loky ještě seběhneme dolů do údolí do Starého Hrozenkova.
Prochází tudy hlavní silnice E50 a půl sedmé nám jede autobus nahoru do sedla k motorestu na Rasové. Odtud je to už jen 1 km do osady Kopánky, kde máme v penzionu Meduňka zamluvené ubytování na dvě noci.
Zítra se svezeme autobusem zpátky dolů do Starého Hrozenkova a dojdeme to na Meduňku na pohodu pěšky ;-)
Ještě mapa dnešní trasy, velmi dlouhých 25 km:

























Comments
Post a Comment