Severní stezka 16 - na Broumovsko

16. den pěšího ťapkání, Chvaleč - Adršpach

Když brzo ráno vykukuju z chatky, slunce silně pálí. I noc byla horká a Loky zkoušel spát schoulený dole pod postelí. V kempu kromě mě a Lokyho nocovala ještě parta cyklistů, dávám s nimi ranní koupačku v koupališti (tam je voda chladivá) a mezitím se objevily aspoň trochu mráčky. A tak vyrážíme s Lokym vzhůru do lesa, po staré křížové cestě. 
Vstoupili jsme na území CHKO Broumovsko a brzy se objevují první pískovce. 




Po zdolání dokopce tiše našlapujeme úzkou hřebenovou pěšinkou přímo po hranici s Polskem. Na české straně je rovina a na polské straně skalní sráz. A rostou tu obří křemenáče.



Mezi pískovcovými bloky jsou úzké, ale hluboké pukliny.



Kolem černého skalního jezírka a hraničního buku sestupujeme do sedla, kde odbočujeme směrem do Čech. Stáda ovcí tu před vlkem hlídají pastevečtí psi.



Jsme na místě zaniklé obce Libná, ze které zbyl rybníček a socha sv. Jana.




Z Libné se jde polními cestami do Zdoňova. Jakmile se mezi mraky ukáže slunko, tak je obrovský hic. V remízkách se před ním schovávají zajíci a srnky.



Nad Zdoňovem jsou znovu rozlehlé pastviny se stády krav a býků. Cesta vede ke kapličce a k novodobým kamenným menhirům a nad nimi se zdvihá Křížový vrch.



Po dřevěných schůdkách stoupáme mezi skalisky a zastaveními křížové cesty. Na nejvyšší skalní plošině je nádržka, ze které se mohou pejsci  napít. A také výhled na adršpašské skalní město.



V dálce je odtud vidět i Sněžka, kde jsme byli s Lokýskem před třemi dny.




Pod kopcem v Adršpachu hned vedle zámku máme nocleh a je to moc fajn místo.


Byl to dneska hic, myslím že nejnáročnější podmínky z celé túry. Až když jsme byli pod střechou v pelíšku, spustila se bouřka a prudký liják. Zítra tu zůstaneme a prozkoumáme Adršpašské skály.

Mapka dnešní trasy 18 km:




 


Comments

Popular posts from this blog

Severní stezka 49 - Čtvrtá etapa začíná!

Severní stezka 47 - Javorový

Stezka Českem 61 - hřebenovka Bílých Karpat