Severní stezka 16 - na Broumovsko
16. den pěšího ťapkání, Chvaleč - Adršpach
Když brzo ráno vykukuju z chatky, slunce silně pálí. I noc byla horká a Loky zkoušel spát schoulený dole pod postelí. V kempu kromě mě a Lokyho nocovala ještě parta cyklistů, dávám s nimi ranní koupačku v koupališti (tam je voda chladivá) a mezitím se objevily aspoň trochu mráčky. A tak vyrážíme s Lokym vzhůru do lesa, po staré křížové cestě.
Vstoupili jsme na území CHKO Broumovsko a brzy se objevují první pískovce.
Po zdolání dokopce tiše našlapujeme úzkou hřebenovou pěšinkou přímo po hranici s Polskem. Na české straně je rovina a na polské straně skalní sráz. A rostou tu obří křemenáče.
Mezi pískovcovými bloky jsou úzké, ale hluboké pukliny.
Z Libné se jde polními cestami do Zdoňova. Jakmile se mezi mraky ukáže slunko, tak je obrovský hic. V remízkách se před ním schovávají zajíci a srnky.
Nad Zdoňovem jsou znovu rozlehlé pastviny se stády krav a býků. Cesta vede ke kapličce a k novodobým kamenným menhirům a nad nimi se zdvihá Křížový vrch.
Po dřevěných schůdkách stoupáme mezi skalisky a zastaveními křížové cesty. Na nejvyšší skalní plošině je nádržka, ze které se mohou pejsci napít. A také výhled na adršpašské skalní město.
Pod kopcem v Adršpachu hned vedle zámku máme nocleh a je to moc fajn místo.
Byl to dneska hic, myslím že nejnáročnější podmínky z celé túry. Až když jsme byli pod střechou v pelíšku, spustila se bouřka a prudký liják. Zítra tu zůstaneme a prozkoumáme Adršpašské skály.
Mapka dnešní trasy 18 km:

























Comments
Post a Comment