Severní stezka 20 - Stolové hory
20. den pěšího ťapkání, kemp Božanov - Zacisze a výstup na Szczeliniec
Z příjemného a k pejskům přátelského kempu v Božanově míříme do Polska - skoro zarostlou zkratkou okrajem lesa a k vyhlídkové terase, kde je malé občerstvení a výhled na Stolové hory.
A z terasy po silničce přes pole scházíme do polského městečka Radków.
Bankomat je tu mimo provoz, ale je tu pěkné náměstí, mariánský sloup, 3 velké kostely a otevřená cukrárna (berou i karty ;-)
Z města vede cesta dlouhou lipovou alejí k přehradě a koupališti.
A kousek za ním vstupujeme do národního parku Gór Stolowych
Stoupáme lesem podél divoké říčky Pośny k vodopádu.
Od vodopádu je to prudký krpál vzhůru přes velké kameny. Loky má velkou sílu a turisti co potkáváme mi závidí, jak mě Loky táhne nahoru.
Vylezli jsme až na vrcholovou skalní plošinu, na úpatí u vstupní brány na skalní okruh Szczeliniec. Tam se musí koupit vstupenka dopředu na určitý čas. S Lokýskem se tam vydám až k večeru, když bude míň turistů. U přístupové cesty je plno stánků a atrakcí, dáváme tu svačinku a pak jdeme přes osadu Karlow do usedlosti Zacisze (zátiší), kde bude náš nocleh.
Jsou tu moc milí majitelé, mají i přátelskou fenku, dáváme tu několik hodin odpočinku a až kolem páté vyrážíme nalehko na večerní výšlap na nejvyšší stolovou horu.
Do Karlowa to bereme trochu jinou trasou. Pod starými smrky sežranými kůrovcem už vyrůstá nový les. A kvetou tu nádherné vstavače.
Výhled na Szczeliniec máme ze zříceniny pevnosti Fort Karola na protějším vrcholu Pták.
V osadě Karlow v hospodě ochutnáváme polskou polévku žurek.
Pak už po schůdkách šplháme vzhůru.
Vrchol Stolové hory je členitý labyrint se skalními průrvami, tunýlky, propastmi a jeskyněmi, kterými se proplétá turistická stezka.
Broumovské stěny a vrchol Korunu vidíme hluboko pod námi.
Jedna z vrcholových skal se jmenuje opice.
Pekelnou kuchyní po uzoučkých schůdkách sestupujeme do hluboké skalní propasti.
A tunýlkem se dostáváme z pekla ven.
Dalšími tunýlky (někde se člověk musí hodně přikrčit) se dostáváme na východní okraj stolové hory, odkud vidíme hřeben Orlických hor a v dálce Králický Sněžník. Tam už teď v červnu nedojdeme, ale je to návnada na příští etapu putování možná už na podzim ;-)
Okruh vrcholem Szczelince končí dlouhými strmými schody dolů podél skalní stěny.
A po jejich zdolání se vracíme lesem a po loukách do pelíšku v Zátiší.









































Comments
Post a Comment