Severní stezka 8 - do Jizerských hor
8. den pěšího ťapkání, farma Vysoká - Hejnice
Ubytko máme hned naproti klášteru v penzionu Zvon a na večeři se jdeme najíst do klášterní restaurace.
Dobře jsme se vyspali v útulném pokojíku na farmě Vysoká a vstáváme do chladného a větrného rána, Ještědský hřbet a Lužické hory jsou vzadu za námi a na obzoru před námi se ukazuje černá hradba Jizerských hor.
Jsme kousíček od hranice s Polskem, všude kolem jsou rozlehlé pastviny a na kopci za námi vítr roztáčí vrtule.
A také vidíme polskou hnědouhelnou elektrárnu a povrchový důl Turów.
Nebyl to příjemný úsek několik km po asfaltu, ale je to za námi a v osadě Albrechtice vstupujeme do lesů Jizerských hor.
A po schůdkách mezi žulovými skalisky šplháme na špičatý skalní vrcholek Oldřichovského Špičáku. Loky je tu ve svém živlu a vybíhá vzhůru s velkým náskokem.
Jako vrcholovou prémii dáváme oblíbené věnečky.
Skalní prolézačky nekončí. Nejprve je tu seběh po schůdkách kolem skalního hřibu k přístřešku Hřebenový buk a pak výstup na žulový skalní hrad.
I tady může Loky zkoušet skalní lezení. A přehlídka skalisek pokračuje, jedno z nich vypadá jako obří buldoček.
Sám se divím, kde Loky ve skalnatém terénu bere tolik energie. Do cíle zbývá ještě 7 km, z Oldřichovského sedla už to bude po rovince nebo skopečka a navíc skoro celé lesem tak to bychom mohli zvládnout ;-) Na široké lesní cestě pod buky pozor na mloky.
Dáváme si tu odpolední pauzičku.
Až do Hejnic nás dovede stará poutní cesta, lemovaná křížky a kapličkami.
Jsme na úpatí hor, z hor vytékají divoké říčky a krajina je tu sytě zelená.
A to už se blížíme do poutního místa Hejnice s františkánským klášterem.
Ubytko máme hned naproti klášteru v penzionu Zvon a na večeři se jdeme najíst do klášterní restaurace.





























Comments
Post a Comment