Severní stezka 25 - Neratov
Z chaty Luna na samotu u Hadince - po hřebeni Orlických hor a přes poutní místo Neratov
Cestou potkáváme několik velkých srnců (ještě že mám Lokyho na vodítku) a brzy jsme ve výšce přes 1000 metrů, na vrcholu dlouhé prudké sjezdovky.
U rozcestí pod Homolí se červená hřebenovka odpojila od asfaltky a je to tady jedna velká bažina - skrz porost kleče a nízkých smrků nás vede na vrchol Tetřevec a ke Kunštátské kapli. Turisty jsme za celou dobu potkali dva (také stezkaře ;-)
Další obědovou pauzičku dáváme za rozcestím Pěticestí, na měkké travnaté stezce mezi smrčky a buky, které se tu na hřebeni teprve začínají probouzet.
A zurčením potůčku s vodními mlýnky nás vítá neratovský poutní kostel, obklopený nedávno vysázeným ovocným sadem. V sadu to žije, je tam prasátko a slepičky a celé místo je velmi přátelské a přívětivé.
Pod kostelem je otevřená hospoda - na zahrádku můžeme i s pejskem a mají tu výbornou koprovku s bramborami a vejci a také pivo Prorok z neratovského pivovaru. Loky si pod stolem zchrupne a není kam spěchat ;-)
Do cíle dnešního putování už to máme jen kousek - zkratkou po široké vrstevnicové lesní cestě, přes spoustu potůčků kde se Loky může napít čerstvé vody a ochladit tlapky.
Vyjdeme z lesa a všude kam oko dohlédne se vlní zelené pastviny a mezi nimi dřevěná samota u Hadince, naše dnešní nocoviště.
Jsme tu s Lokym jediní hosté - vítá nás paní majitelka se sympatickou fenkou Popelkou. A k večeři tu mají vynikající borůvkové knedlíky.
Po výborné snídani na stařičké, ale útulné chatě Luna jsme odpočatí vyrazili vzhůru zpátky na hřeben. Chvilku před námi vykročily vzhůru i dvě kamarádky, které jdou stezku Českem s kočárkem s tříletým klučinou. Super sportovní výkon!
V lese je příjemně stín, vodu máme ze studánky a tak to stoupá skoro samo.
Cestou potkáváme několik velkých srnců (ještě že mám Lokyho na vodítku) a brzy jsme ve výšce přes 1000 metrů, na vrcholu dlouhé prudké sjezdovky.
U rozcestí pod Homolí se červená hřebenovka odpojila od asfaltky a je to tady jedna velká bažina - skrz porost kleče a nízkých smrků nás vede na vrchol Tetřevec a ke Kunštátské kapli. Turisty jsme za celou dobu potkali dva (také stezkaře ;-)
Další obědovou pauzičku dáváme za rozcestím Pěticestí, na měkké travnaté stezce mezi smrčky a buky, které se tu na hřebeni teprve začínají probouzet.
Je tu plno potůčků a pramínků a jak klesáme stále níž, objevují se první chaloupky - blížíme se k Neratovu.
A zurčením potůčku s vodními mlýnky nás vítá neratovský poutní kostel, obklopený nedávno vysázeným ovocným sadem. V sadu to žije, je tam prasátko a slepičky a celé místo je velmi přátelské a přívětivé.
Pod kostelem je otevřená hospoda - na zahrádku můžeme i s pejskem a mají tu výbornou koprovku s bramborami a vejci a také pivo Prorok z neratovského pivovaru. Loky si pod stolem zchrupne a není kam spěchat ;-)
Napíšeme pohlednice a milí lidé nám popřáli ať to šlape. Přeji ať se všem v Neratově daří, je to na první pohled pro poutníky přátelské místo.
Do cíle dnešního putování už to máme jen kousek - zkratkou po široké vrstevnicové lesní cestě, přes spoustu potůčků kde se Loky může napít čerstvé vody a ochladit tlapky.
Vyjdeme z lesa a všude kam oko dohlédne se vlní zelené pastviny a mezi nimi dřevěná samota u Hadince, naše dnešní nocoviště.
Jsme tu s Lokym jediní hosté - vítá nás paní majitelka se sympatickou fenkou Popelkou. A k večeři tu mají vynikající borůvkové knedlíky.
Je to kostel bez honosné výzdoby - oprýskaný, ale lidé o něj pečují a dávají ho postupně dohromady a je to tiché místo vybízející k rozjímání. Nahlédnul jsem do otevřeného vchodu a slyším hlas ať jdeme dál - kluk a holka tu zdobí kostelní lavice čerstvým kvítím na zítřejší první Máj. Je to první kostel, kam mě pustili i s pejskem. A kolem kostela bučí krávy a býci.


































Comments
Post a Comment