Králický Sněžník!
Dolní Morava - Králický Sněžník - Stříbrnice, 24km
V noci pršelo ale my jsme s Lokýskem spinkali v suchu v hotelu Jiřinka (na foto je to stavba dole uprostřed) a posíleni vydatnou snídaní jsme se vydali na zatím nejvyšší horu květnového putování - vzhůru na Králický Sněžník.
Nejprve pozvolným stoupáním lesní cestou, která se ale brzy změní na prudký kamenitý krpál k hranici s Polskem. Odtud se otevírá daleký rozhled přes hřeben Orlických hor až na sněhová pole Krkonoš. A vidíme i Stolové hory, odkud jsme skoro před rokem pozorovali naše dnešní stanoviště.
Loky má spoustu energie a táhne mě velkou silou vzhůru na vrchol Klepáč - Trojmořský vrch na rozvodí Baltského, Černého a Severního moře.
Je tu vysoká dřevěná rozhledna - pro Lokyho zkouška odvahy. Vyleze až do nejvyššího patra a pak co nejrychleji seběhne dolů, kde se pořádně oklepe.
Nás vede stezka přímo po hranici přes stále vyšší hory - Puchalcz, Hraniční skály a Malý Sněžník.
Odtud už zbývá poslední dokopec na holý vrchol Králíčáku s novou rozhlednou. Až na posledních 2 km přibylo turistů a dost jich šlape vzhůru také s pejskem ;-)
Z plochého vrcholu (1423 m) je kruhový rozhled daleko do Polska, na Moravu i do Čech. Dáváme zaslouženou vrcholovou prémii - 3 věnečky - a pár vrcholových fotek.
Odtud už to bude dneska jenom skopce dolů.
K prameni Moravy a k soše slůněte:
Do sedla Stříbrnická, kde dáváme dlouhou odpolední pauzu a trochu si zchrupneme.
K Adélinu prameni a ke kapličce:
A pak už horskými loukami k prvním domkům osady Stříbrnice běžíme.
Bydlet budeme v Králické chatě u potoka na dolním konci osady, mají tu spoustu ovcí, kozy, slepice, pejska a kočku.
Brzy tvrdě usnesneme.
Byla to dneska náročná horská túra a Loky to zvládl znamenitě!
Mapka trasy 24 km a 1 km převýšení:






























Comments
Post a Comment