Králický Sněžník!

Dolní Morava - Králický Sněžník - Stříbrnice, 24km


V noci pršelo ale my jsme s Lokýskem spinkali v suchu v hotelu Jiřinka (na foto je to stavba dole uprostřed) a posíleni vydatnou snídaní jsme se vydali na zatím nejvyšší horu květnového putování - vzhůru na Králický Sněžník.



Nejprve pozvolným stoupáním lesní cestou, která se ale brzy změní na prudký kamenitý krpál k hranici s Polskem. Odtud se otevírá daleký rozhled přes hřeben Orlických hor až na sněhová pole Krkonoš. A vidíme i Stolové hory, odkud jsme skoro před rokem pozorovali naše dnešní stanoviště.



Loky má spoustu energie a táhne mě velkou silou vzhůru na vrchol Klepáč - Trojmořský vrch na rozvodí Baltského, Černého a Severního moře.



Je tu vysoká dřevěná rozhledna - pro Lokyho zkouška odvahy. Vyleze až do nejvyššího patra a pak co nejrychleji seběhne dolů, kde se pořádně oklepe.



Nás vede stezka přímo po hranici přes stále vyšší hory - Puchalcz, Hraniční skály a Malý Sněžník.



Odtud už zbývá poslední dokopec na holý vrchol Králíčáku s novou rozhlednou. Až na posledních 2 km přibylo turistů a dost jich šlape vzhůru také s pejskem ;-)



Z plochého vrcholu (1423 m) je kruhový rozhled daleko do Polska, na Moravu i do Čech. Dáváme zaslouženou vrcholovou prémii - 3 věnečky - a pár vrcholových fotek.




Odtud už to bude dneska jenom skopce dolů.



K prameni Moravy a k soše slůněte:




Do sedla Stříbrnická, kde dáváme dlouhou odpolední pauzu a trochu si zchrupneme.





K Adélinu prameni a ke kapličce:




A pak už horskými loukami k prvním domkům osady Stříbrnice běžíme.



Bydlet budeme v Králické chatě u potoka na dolním konci osady, mají tu spoustu ovcí, kozy, slepice, pejska a kočku.



Brzy tvrdě usnesneme.




Byla to dneska náročná horská túra a Loky to zvládl znamenitě!

Mapka trasy 24 km a 1 km převýšení:







Comments

Popular posts from this blog

Severní stezka 49 - Čtvrtá etapa začíná!

Severní stezka 47 - Javorový

Stezka Českem 61 - hřebenovka Bílých Karpat