Severní stezka 40 - Podbeskydí

Starý Jičín - Valašské Meziříčí, 18 km

Po pohodlném přespání a vydatné snídani v hotelu Zámeček jsme nejprve bez batohu prozkoumali mohutnou zříceninu hradu Starý Jičín nahoře na zalesněném kopci.



Je to obrovský hrad, kromě věže je volně přístupný a máme ho teď ráno celý pro sebe.



Ze Starého Jičína pak pod dálnicí a kolem přehrady stoupáme stromořadím po žluté značce k lesu.


V lese se ukrývá vydatný pramen - Oční studánka, kterou si pamatuji z pořadu Stezka Českem. Je tu i kaplička, ohniště a přístřešek. 



Dáváme tady svačinku, pomalu si vychutnám a natočím do flašky studenou léčivou vodu a pak zdoláme prudký krpál na kopec Svinec.

Z travnatého vrcholu je výhled všemi směry - na Jeseníky, Hostýn i na vrcholky Beskyd, na které také možná vystoupáme. Je čas na vrcholovou prémii - věneček.


Po loukách po hřebeni sestupujeme do vesničky Kojetín a k fajn odpočinkovému místu s houpačkami a přístřeškem. Je horko, ale fouká čerstvý vítr a počkáme než se ostré slunko schová mezi oblaky.




Stezka stoupá lesním hřebenem vzhůru. U přístřešku se ukrývá překvápko - "lesní bar" plný plechovek alko i nealko piva. Signál mám a tak přes kvéerko platím jednu plechovku "Cool malina borůvka".


Je tu i výhled na hrad Starý Jičín hluboko pod námi a daleko za ním se dají rozpoznat Jeseníky.



Z vrcholu Petřkovické hory (600 m) sestupuje odbočka k lesní svatyni Petřkovické Lurdy se studánkou, křížovou cestou a ohništěm.


Místo připomíná zjevení Panny Marie Bernardettě ve francouzském Lourdes. A právě když dorazíme na místo, spustí se z oblohy prudký déšť. My jsme před ním schovaní pod korunou vysoké košaté lípy.

Pak sebíháme posečenou loukou k potoku.



Slunce opět pořádně peče cestou do Lešné. kde je otevřená pekárna (mají i párek v rohlíku) a zámecký park.


Pak je to dlouhá rovná štreka přes kruháč a hlavní trať a na lávku přes řeku Bečvu. Tady před pár lety přišly o život všechny ryby :-(

Zastavujeme u jezu Juřinka, teď už tady rybky jsou a vyskakují do peřejí. Upozornili mě na ně dva místní velmi přátelští  valaši, kteří se diví co dělám s pejskem až tady na Valašsku ;-) a dali mi dobré rady kde se s Lokýskem na dalším putování stavit. Mají jasno že ryby tehdy povraždila babišova chemička Deza :-(


Řeka Bečva má i pěkné peřejky a po hrázi už to dojdeme na okraj města Valašské Meziříčí, kde máme ubytování ve vile Encore. A zůstaneme tu až do neděle, je nejvyšší čas dát odpočinkový den.




Mapka trasy skoro 18 km (plus ráno 2 km na hrad):







Comments

Popular posts from this blog

Severní stezka 49 - Čtvrtá etapa začíná!

Severní stezka 47 - Javorový

Stezka Českem 61 - hřebenovka Bílých Karpat