Severní stezka 45 - Smrk
Čeladná - Ostravice, 20 km
V penzionu Mountain v Čeladné se spalo velmi pohodlně, v 7:30 jsme si pochutnali na snídani a svižným krokem vyrážíme do hor, cílem je druhý nejvyšší beskydský velikán Smrk.
Stezka jde přes kořeny a kameny a na pasekách mezi smrky se objevují stále ještě velmi chutné borůvky.
A ještě před polednem jsme dorazili na vrcholový palouk se spoustou borůvek a s jeřabinami ve výšce 1276 m n m. Až tady potkáváme prvního turistu - horského běžce, který vyběhl nahoru z opačné strany.
Vrcholová prémie jsou granule (věnečky došly ;-), Loky je borec jak se se mnou vydrápal až nahoru (850 m převýšení)
A to už pod sebou vidíme hladinu přehrady Šance. Nesestupujeme až dolů k přehradě, ale bereme to po vrstevnicové pěšině. Ta už je pro psí tlapky příjemnější a vede nás až k prvním chalupám na okraji Ostravice. Na protější straně údolí vykukuje Lysá hora.
Kolem památné lípy jsme sestoupili dolů do údolí. Krátká odbočka k benzince (doplnit věnečky a něco na zub) a pak poslední dnešní dokopec, k luxusnímu hotelu Zlatý Orel.
Pejsci jsou tu vítáni a dorazili jsme na místo docela brzo, ještě za sucha (na večer je v předpovědi vydatný déšť). Pořádně se vyspíme - zítra nás čeká královna Beskyd, Lysá hora.
V penzionu Mountain v Čeladné se spalo velmi pohodlně, v 7:30 jsme si pochutnali na snídani a svižným krokem vyrážíme do hor, cílem je druhý nejvyšší beskydský velikán Smrk.
Cesta vede nejprve poděl říčky Čeladenky a pak přes louky do lesa a mírně vzhůru lesní asfaltkou. Nepotkáváme žádné turisty, jen v místě "Psí doliny" opravují lesáci cestu poškozenou loňskými sesuvy.
Ve výšce 900 m n m končí asfaltka a začíná kamenitá stezka.
Stoupáme stále výš, k boudě U Huberta s ohništěm a studánkou. Tady dáváme svačinovou pauzu. Loky má proti včerejšku hodně energie a táhne mě vzhůru.Jsme v pralese na bahnitém vrcholovém hřbetu Smrku, ve výšce přes 1250 m n m.
A ještě před polednem jsme dorazili na vrcholový palouk se spoustou borůvek a s jeřabinami ve výšce 1276 m n m. Až tady potkáváme prvního turistu - horského běžce, který vyběhl nahoru z opačné strany.
Vrcholová prémie jsou granule (věnečky došly ;-), Loky je borec jak se se mnou vydrápal až nahoru (850 m převýšení)
Těžší než výstup často bývá sestup a to platí i u Smrku. Cesta dolů je prudká a kamenitá a Loky mi dává vědět že ti chce časté a dlouhé pauzy a trochu si i cestou zchrupnout.
A to už pod sebou vidíme hladinu přehrady Šance. Nesestupujeme až dolů k přehradě, ale bereme to po vrstevnicové pěšině. Ta už je pro psí tlapky příjemnější a vede nás až k prvním chalupám na okraji Ostravice. Na protější straně údolí vykukuje Lysá hora.
Kolem památné lípy jsme sestoupili dolů do údolí. Krátká odbočka k benzince (doplnit věnečky a něco na zub) a pak poslední dnešní dokopec, k luxusnímu hotelu Zlatý Orel.
Pejsci jsou tu vítáni a dorazili jsme na místo docela brzo, ještě za sucha (na večer je v předpovědi vydatný déšť). Pořádně se vyspíme - zítra nás čeká královna Beskyd, Lysá hora.
Mapa dnešní trasy skoro 21 km:
























Comments
Post a Comment