Severní stezka 52 - Nejvýchodnější bod ČR
Istebna - tábořiště u chaty Gírová, 16 km
V útulném pokojíku jsme se s Lokym dobře vyspali. Ani nám skoro nevadila celkem rušná silnice za oknem. A pak jsme zamířili na chutnou snídani do nedaleké kavárny.
Je to fajn místo u potůčku a máme ho celé pro sebe. K nejvýchodnějšímu bodu ČR jsme s Lokym doputovali od východu ;-) (oklikou přes Polsko). Od kaňonu řeky Labe z Českého Švýcarska, kde jsme začínali putování před dvěma lety, jsme až sem doťapkali za 52 dní chůze.Kousek od nejvýchodnějšího bodu je mokřadní louka s vzácnými vstavači. A pak zamíříme opět k sousedům do Polska, lesní cestou přes několik potůčků.
Z Javorzynky už je to kousek na trójstyk - trojmezí Česka, Slovenska a Polska. Je to oblíbené turistické místo s kapličkou, stánkem se zmrzlinou, venkovní posilovnou a dětským hŕištěm.
V útulném pokojíku jsme se s Lokym dobře vyspali. Ani nám skoro nevadila celkem rušná silnice za oknem. A pak jsme zamířili na chutnou snídani do nedaleké kavárny.
V městečku Istebna na kopci stojí starý kostel Dobrého Pastýře a dalo se nahlédnout i dovnitř.
Naše další cesta vede kolem hřbitova a pak osadou Jasnowice, kde skoro u každé usedlosti mají domácí zvířectvo - slepice, krávy, ovce, husy, kočky i pejsky.
Za vesnicí je velká pila a za ní uhýbá do lesa pěšinka, která vede k hraničnímu potůčku a k nejvýchodnějšímu bodu ČR.
Je to fajn místo u potůčku a máme ho celé pro sebe. K nejvýchodnějšímu bodu ČR jsme s Lokym doputovali od východu ;-) (oklikou přes Polsko). Od kaňonu řeky Labe z Českého Švýcarska, kde jsme začínali putování před dvěma lety, jsme až sem doťapkali za 52 dní chůze.
Vystoupali jsme lesem a pastvinami do vesnice Javorzynka. Tam je otevřený malý obchůdek na doplnění zásob.
Z Javorzynky už je to kousek na trójstyk - trojmezí Česka, Slovenska a Polska. Je to oblíbené turistické místo s kapličkou, stánkem se zmrzlinou, venkovní posilovnou a dětským hŕištěm.
Dáváme tu svačinovou pauzu a pak bás čeká prudký dokopec asfaltkou do vesnice Hrčava. Za sebou vidíme vysoký most slovenské dálnice. Hned na okraji Hrčavy je otevřená útulná kavárna, kde mají výborný bylinkový čaj a malinovou limču.
Kousek za vesnicí vede nenápadná pěšinka k lesní kapli panny Marie se studánkou.
Lesními zkratkami pak míříme k pomníku posledního vlka v Beskydech, který byl zastřelen v roce 1914.
V 21. století se do Beskyd vlci vrátili. Okolí pomníku je divoké a bažinaté, myslím že v současné době i sem může nějaký vlk zavítat ..
Čeká nás dokopec k chatě Gírová. Nad námi narůstají bouřkové mraky a ozývá se vzdálené hřmění.Prudký dokopec zdoláme střídavě v chůzi a běhu. A když jsme doběhli na Gírovou, lije jako z konve. Máme tady domluvené stanování na tábořišti kousek od chaty (přes bezkempu). Chata už je zavřená, ale na tábořišti je prostorný dřevěný přístřešek, kde jsme v suchu.
































Comments
Post a Comment