Stezka Českem 53 - Jablunkov

Tábořiště Gírová - Kamenná chata, 22 km

Pršelo vydatně skoro celou noc, ale ve stanu jsme zůstali celkem v suchu. Jenom by Loky užil také svůj spacák ;-)
V noci se z lesa ozývaly různé zvuky ptáků i štěkání srnců. Moc jsme se nevyspali, ale byl to dobrodružný zážitek. Tady je přístřešek kde jsme měli včera večeři ;-)

Ráno déšť ustal, ze stromů kape a my máme namířeno dolů z hor do Jablunkova - doplnit zásoby a vybavení, protože dalších pár dní na stezce nebude žádné město ani vesnice. Včera na nejvýchodnějším bodu ČR jsme přešli ze severní stezky Českem na jižní stezku, proto nadpis "Stezka Českem 53" ;-)



Široká lesní cesta vede skopce, ke kapličce Panny Marie Královny a pak ven z lesa k prvním domkům Jablunkova. Vrcholky Beskyd jsou schované v oblacích a z lesů se kouří.


V Jablunkově (nejvýchodnější město v ČR) je spousta obchodů a je tu i velký obchod Super ZOO, kde dokupujeme granule, psí konzervy, masíčka a prasečí uši. A hned vedle je Billa kde mají sýry a pečivo.

Zbývá ještě vyměnit zbylé polské Zloté za koruny a pak už  vyrážíme po cyklostezce z města ven - se zastávkou na pizzu a na dobití mobilu, a s další zastávkou v Bocanovicích na nealko pivo.

Za Bocanovicemi jsme opustili asfalt a jsme opět v přírodě v lese. Přecházíme lávku přes říčku Lomná, která po nočním dešti není nijak zvlášť rozvodněná - skoro všechna voda se vsákla nebo ji vypil les.

Přecházíme hlavní železniční trať z Čech na Slovensko a pak začíná dokopec - 500 m převýšení vzhůru na hraniční hřeben Moravskoslezských Beskyd.


Dokopec zdoláváme s častými přestávkami na pití a na svačinku. A pomalými krůčky stoupáme stále výš.


Od Velké louky (790 m) už je stoupání mírnější a otevírají se výhledy na horské hřebeny. Vidíme za sebou Velkou Čantoryji i Beraní horu. Následující foto s popisky vrcholů je nová funkce v appce Mapy premium ;-)


Zdravíme se s polskými turisty také s pejskem a blížíme se k cíli dnešního putování - ke Kamenné chatě (945 m), kde máme domluvený nocleh.



Hospoda na chatě ještě vaří a mají tu výbornou zelňačku a halušky. A dávám se do řeči s partou čtyř veselých stezkařek, jdou stezku Českem také na etapy a na pohodu ale opačným směrem než já a Loky ;-) A pak je čas jít do hajan.



Mapka dnešní trasy 22 km a skoro 600 m převýšení:






Comments