Stezka Českem 63 - Velký Lopeník
Kopánky - Strání, 16 km
Je neděle ráno, dobře jsme se vyspali, venku svítí slunko, dáváme si na terase snídani a loučíme se s velmi milými hostiteli v penzionu Meduňka na Kopánkách. První 3 km jdeme stejnou cestou jako včera, kolem chaty Lopata a na chatu Jana, kde před chvilkou otevřeli a mají tu výborně připravené nedělní kafe a k tomu jablkový koláč.
Přímo po československé hranici stoupáme spolu s dalšími výletníky přes Kobylec a Malý Lopeník až na vrchol Velkého Lopeníku s rozhlednou.
Z vyhlídkové plošiny je kruhový rozhled všemi směry. Za sebou vidíme Beskydy a v dálce Velkou Fatru, před sebou zítřejší cíl a nejvyšší horu Bílých Karpat, Velkou Javořinu.
Velký Lopeník je oblíbený turistický cíl, pod rozhlednou je malé občerstvení, louka k posezení a památník protifašistických bojovníků.Z vrcholu dolů je to hodně prudký a dlouhý (ale ne kamenitý) sešup bukovým lesem, který bych nechtěl šlapat opačným směrem.
V půlce dokopce vyvěrá minerální pramen "Janáčkova Kyselka". Ochutnávám železitou minerálku a dáváme tu svačinovou pauzičku.
Vyšplhali jsme na Novou horu a před námi vidíme Velkou Javořinu. Zbývá seběhnout loukami dolů do městečka Strání.
Ubytování máme v domku kousek od kostela. Paní majitelka má malého pejska yorkšíra a pohostila nás výbornou domací bábovkou.
Je neděle ráno, dobře jsme se vyspali, venku svítí slunko, dáváme si na terase snídani a loučíme se s velmi milými hostiteli v penzionu Meduňka na Kopánkách. První 3 km jdeme stejnou cestou jako včera, kolem chaty Lopata a na chatu Jana, kde před chvilkou otevřeli a mají tu výborně připravené nedělní kafe a k tomu jablkový koláč.
Pak sebíháme do sedla pod Lopeníkem a čeká nás největší dnešní kopec.
Přímo po československé hranici stoupáme spolu s dalšími výletníky přes Kobylec a Malý Lopeník až na vrchol Velkého Lopeníku s rozhlednou.
Z vyhlídkové plošiny je kruhový rozhled všemi směry. Za sebou vidíme Beskydy a v dálce Velkou Fatru, před sebou zítřejší cíl a nejvyšší horu Bílých Karpat, Velkou Javořinu.
Velký Lopeník je oblíbený turistický cíl, pod rozhlednou je malé občerstvení, louka k posezení a památník protifašistických bojovníků.
Seběhli jsme do údolí k potůčku a pak na chvilku z lesa ven do polí.
V půlce dokopce vyvěrá minerální pramen "Janáčkova Kyselka". Ochutnávám železitou minerálku a dáváme tu svačinovou pauzičku.
Vyšplhali jsme na Novou horu a před námi vidíme Velkou Javořinu. Zbývá seběhnout loukami dolů do městečka Strání.
Ubytování máme v domku kousek od kostela. Paní majitelka má malého pejska yorkšíra a pohostila nás výbornou domací bábovkou.



























Comments
Post a Comment